X
تبلیغات
زولا

آموزشکده علم ایران

کمیاب ترین های برترین های دنیا

دزد تمرکز حواستان را شناسایی کنید!!!


آیا شما هم جز آن دسته افرادی هستید که از عدم تمرکز حواس رنج می برید ؟
آیا احساس می کنید این روز ها نمی توانید به خوبی بر روی کارهایتان تمرکز کنید ؟

آیا بر روی کارهایتان تمرکز ندارید ؟

  

آیا بر روی کارهایتان تمرکز ندارید ؟


مسلما عدم تمرکز حواس یکی از مشکلاتی است که از گذشته وجود داشته ولی شاید به دلیل سبک مدرن زندگی ، امروزه افراد بیشتری با آن دست به گریبان باشند . در این مقاله سعی کردیم چند دلیل عمده اختلال در تمرکز حواس را شرح دهیم و برای هر کدام از آنها یک راه حل قابل اجرا پیشنهاد کنیم . اگر خود یا یکی از نزدیکان شما با این مشکل مواجه هستید این مقاله را مطالعه کنید .

شبکه های اجتماعی
روانشناسان معتقدند عضویت در شبکه های اجتماعی لذت بخش است ، شما می توانید به راحتی با دوستان مجازی و حقیقی خود ارتباط برقرار کنید و هر گاه اراده کنید به راحتی می توانید وارد این شبکه ها شوید ، مثلا هنگام انجام کاری تصمیم می گیرید سری به این شبکه ها بزنید و سپس به کار خود ادامه دهید اما هنوز زمان زیادی نگذشته که دوباره سراغ شبکه های اجتماعی می روید و همین وقفه ای که در کار شما می افتد باعث عدم تمرکز بر روی کارتان می شود .
راه حل
سعی کنید هنگام انجام کار به هیچ یک از شبکه های اجتماعی متصل نشوید ، اگر مایلید صفحه خود را چک کنید این کار را فقط در زمان استراحت میان کار انجام دهید و زمان کوتاهی برای آن صرف کنید تا به کارتان لطمه نزند . اگر باز هم نتوانستید مقاومت کنید گوشی ، لپ تاپ ، یا تبلت خود را در جایی قرار دهید که به راحتی در دسترس نباشد و یا اینکه اینترنت را قطع کنید .

اعتیاد به شبکه های اجتماعی یکی از دلایل عدم تمرکز
اعتیاد به شبکه های اجتماعی یکی از دلایل عدم تمرکزایمیل های زیاد
اگر از آن دسته افرادی هستید که ایمیل های زیادی دریافت می کنید و مجبورید به بعضی از آنها پاسخ دهید ، ممکن است دچار اختلال در تمرکز حواس شوید . حتی اگر این ایمیل ها به کاری که انجام می دهید مرتبط باشند باز هم باعث پرت شدن حواس شما از پروژه اصلی می شوند . اگر بخواهید دائما کارتان را متوقف کنید تا ایمیل های دریافتی خود را بخوانید و یا به آنها پاسخ دهید مسلما در کارتان پیشرفت چشمگیری نخواهید داشت .
راه حل
به جای اینکه مدام ایمیل های خود را چک کنید ، زمانی را مخصوص این کار اختصاص دهید . اگر ایمیل های شما غیر کاری هستند در ساعات استراحت آنها را چک کنید و اگر مربوط به کارتان می باشند یک زمان مشخص در طول روز را به چک کردن و پاسخ دادن به آنها اختصاص دهید ودر سایر اوقات صفحه خود را باز نکنید .

تلفن همراه
شاید خیلی از افراد بتوانند در مقابل چک کردن ایمیل یا جستجو در اینترنت مقاومت کنند اما اکثر افراد نمی توانند در مقابل صدای زنگ تلفن همراهشان بی تفاوت باشند . زیاد صحبت کردن با تلفن همراه نه تنها وقت گیر است بلکه باعث اختلال در انجام کارهای محوله به شما می گردد و تمرکز حواستان را کاهش می دهد .
راه حل
هنگام کار قبل از پاسخ دادن به تماس شماره فرد تماس گیرنده را چک کنید و اگر تماس فوری و مهم نبود آن را پاسخ ندهید . پیام گیر موبایل خود را فعال کنید تا افراد بتوانند در صورت لزوم برایتان پیام صوتی بگذارند ، سپس در یک زمان خاص تمام پیام های صوتی را چک کنید لازم نیست پس از هر تماس صوتی آن را گوش کنید .

تلفن همراه یکی دیگر از دلایل عدم تمرکز
تلفن همراه یکی دیگر از دلایل عدم تمرکزانجام همزمان چندین کار
اگر جزو آن دسته افرادی هستید که چندین کار را همزمان انجام می دهید و به این مهارت خود افتخار می کنید ، خوب است بدانید تحقیقات نشان داده هنگامی که شما سعی می کنید چندین کار را همزمان با هم انجام دهید و در حین انجام یک کار سراغ کار دیگری بروید مدت زمانی را صرف می کنید تا بتوانید بر روی کارتان تمرکز کنید . مثلا برای انجام سه پروژه به طور همزمان وقت بیشتری صرف می شود در حالی که اگر این کارها را به ترتیب وپشت سر هم انجام دهید به زمان کمتری نیاز دارید و بهتر می توانید روی آنها تمرکز کنید .
راه حل
سعی کنید کارهایتان را اولویت بندی کنید و آنهایی را که مهم تر هستند زودتر انجام دهید و اگر مجبورید چند کار را همزمان با هم انجام دهید سعی کنید کارهایی را انتخاب کنید که کمتر نیاز به تمرکز دارند .

انجام همزمان چندین کار تمرکز را کاهش میدهد
انجام همزمان چندین کار تمرکز را کاهش میدهداسترس
هنگامی که احساس می کنید کارهای زیادی دارید که باید انجام دهید ، تمرکز روی تک تک آنها کار دشواری است .در این مواقع معمولا دچار استرس می شوید و این حالت مشکل را بیشتر می کند . استرس می تواند باعث سردرد ، افزایش ضربان قلب ، و یا خشکی عضلات می شود که تمام این موارد باعث کاهش تمرکز حواس می گردند .
راه حل
تکنیک های مفید برای کاهش استرس مانند مدیتیشن را بیاموزید . این روش ها باعث مهار افکار استرس زا می شوند . تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده بیانگر این است که افرادی که دوره هشت هفته ای مدیتیشن را گذرانده اند خیلی بهتر می توانند روی کارهای خود تمرکز کنند .

خستگی
خستگی باعث کاهش تمرکز حواس می گردد . کم خوابی اثر منفی بر روی حافظه دارد و باعث اختلال در حافظه کوتاه مدت می شود و تمرکز حواس را کم می کند .
راه حل
بزرگسالان به طور متوسط نیازمند 7 تا 9 ساعت خواب شبانه می باشند . اگر جزو افراد شب زنده دار هستید سعی کنید این عادت را کنار بگذارید ، شب ها تا دیر وقت بیدار نمانید و برای خواب کافی اولویت قائل شوید .در ضمن سعی کنید ساعاتی را بیابید که بیشتر احساس هوشیاری می کنید و تمرکز دارید و کارهایتان را در این زمان ها انجام دهید .

کم خوابی اثر منفی بر روی حافظه دارد
کم خوابی اثر منفی بر روی حافظه داردگرسنگی
مغز شما برای فعالیت نیاز به سوخت دارد . اگر وعده های غذایی خود به خصوص صبحانه را نادیده بگیرید قطعا در طول روز با مشکل عدم تمرکز حواس مواجه خواهید شد .
راه حل
این عادات را در خود تقویت کنید .
- همیشه صبحانه بخورید .
- از میان وعده های غنی از پروتئین استفاده کنید .
- از کربوهیدرات های ساده مثل شکلات وشیرینی کمتر استفاده کنید و کربوهیدرات های پیچیده مثل غلات کامل را جایگزین آن کنید .

افسردگی
اغلب افراد فکر می کنند نشانه مهم افسردگی احساس غم و ناراحتی است اما انیستیتو سلامت روان آمریکا اعلام کرده که اختلال در تمرکز حواس یکی از نشانه های مهم افسردگی است . اگر شما در تمرکز حواس مشکل دارید ، نسبت به اوضاع اطراف خود بی تفاوت هستید ، و یا احساس ناامیدی می کنید ممکن است دچار افسردگی شده باشید .
راه حل
اولین گام برای درمان افسردگی مراجعه به روانپزشک یامشاور است . افسردگی معمولا به درمانهای دارویی و انجام مشاوره بسیار خوب پاسخ داده و قابل درمان است .

اختلال در تمرکز حواس یکی از نشانه های مهم افسردگی است
اختلال در تمرکز حواس یکی از نشانه های مهم افسردگی استداروها
متاسفانه بعضی داروها باعث کاهش تمرکز حواس می شوند . اگر داروی خاصی مصرف می کنید و دچار اختلال در تمرکز حواس شده اید بهتر است از پزشک یا داروساز سوال کنید که آیا اختلال در تمرکز حواس از عوارض جانبی داروی مصرفی شما هست یا خیر .
راه حل
اگر داروی مصرفی عامل اختلال در تمرکز حواس شما بود ، تصور نکنید که هیچ راه علاجی وجود ندارد . با پزشک خود مشورت کنید ممکن است پزشک میزان داروی مصرفی را تغییر دهد یا حتی داروی مشابه دیگری برایتان تجویز کند اما دارو را سرخود و بدون اجازه پزشک قطع نکنید .

بیش فعالی
بیش فعالی فقط مختص کودکان نیست . حدود نیمی از کودکانی که بیش فعال هستند در سنین بالاتر و بزرگسالی هم با علائم آن مواجه هستند . علامت عمده بیش فعالی کمبود توجه و تمرکز حواس در انجام کارها می باشد .
راه حل
اگر شما در کودکی بیش فعال بوده اید و اکنون نیز در تمرکز حواس مشکل دارید حتما با پزشک مشورت کنید . راه های مختلفی برای غلبه بر این مشکل وجود دارد ، راه هایی مثل رفتار درمانی و دارو درمانی .

بیش فعالی عامل اختلال حواس در بزرگسالی
بیش فعالی عامل اختلال حواس در بزرگسالی

تاریخ ارسال: یکشنبه 2 خرداد‌ماه سال 1395 ساعت 08:33 | نویسنده: زهرا | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد